Reklama

O kapele


Strana:1234[5]

Roštejn zažil skvělý jazz i Kalandrovu reinkarnaci

Jihlavské listy 26.08.2008

ROŠTEJN - Snad jen o něco nižší návštěvnost než loni kazila v sobotu trochu radost pořadatelům festivalu Roštejn Jazz. Na hradě jej už potřetí připravil havlíčkobrodský klub Čechovka pod taktovkou polenské organizátorky Evy Vařejčkové. Kapely nabídly kvalitu i skvělou atmosféru pro příznivce jazzu, folkloru, blues i dalších žánrů.

Po "oťukávacím" předloňském ročníku přišlo loni na hradní jazz 600 lidí. Letos jich byly asi čtyři stovky a zaparkovat u Roštejna tentokrát nebyl problém. Velmi zkušený pořadatelský tým ovšem připravil už tradičně festival na vysoké organizační úrovni. Totéž platilo na nádvoří o zvuku Martina Nespěšného (chválily si jej i samotné kapely) a také o výběru interpretů.

I díky tomu se mohl ještě i aktér nočního finále festivalu Michal Prokop podivovat nad početností publika. "I když už přece jen byla zima, vydrželo až do konce snad osmdesát procent lidí," vyzvedla také pořadatelka Vařejčková. Ona sama ocenila např. hned odpoledne špičkovou hru jazzových Madfinger s příjemnou zpěvačkou a textařkou Markétou Foukalovou, anebo večerní blok polsko-kubánské vokalistky Yvonny Sanchez. "Je to živel, koncert si vyloženě užívala," pochvalovala si Vařejčková.

Program velmi oživily široké, avšak nikoli nelogické žánrové přesahy, ať už to byla slovácká cimbálistka Zuzana Lapčíková, anebo loutková divadlíčka v předhradí, kde se předvedli i s radostí hrající mladí jazzoví houslisté z Přibyslavi Himbeere - Brombeere.

Velkým zážitkem nejen pro mnohé pamětníky byl odpolední blok vzpomínkového bluesrockového bandu, který si dal za cíl oživit atmosféru koncertů předčasně zesnulého velebarda českého blues Petra Kalandry. "Možná si říkáte, co děláme na jazzovém festivalu, ale když už jsme tu, tak v tom maximálně může bejt - Nějakej háček," uvedli bluesmani "oslím můstkem" jednu ze slavných věcí, kterou Kalandra hrával se Spáleného ASPM. Došlo pak mj. i na Dětské šaty, Dům z obilí, anebo na české verze Claptonovy San Francisco Bay nebo Dylanovy Knocking on Heaven Doors.

"Chvilkama to byla totální reinkarnace. S Petrem jsem hrával, tak vím, o čem mluvím...," oceňoval uznale i moderátor celého festivalu a skvělý hráč na foukačku Ondřej Konrád. S bandem zahrál neméně dobře na foukací harmoniky Igor Šikula, do Petra Kalandry se frázováním i barvou hlasu dokonale vtělil Míra Kuželka. "Byli jsme tu dobře, i když je to jazzový festival. Až tu zase někdy budete, tak my na vás zase přijedem ," ocenil úroveň jazzového publika lídr kapely.

Jazz se prý nejspíše na hrad vrátí zase za rok. "Kdo dělá jazzové akce, ví, že to není příliš o výdělku," uvažuje Eva Vařejčková z Čechovky. Pokud jde o Havlíčkův Brod, tam se teď chystá od 5. září velká třídenní akce Brod naproti lidem se spoustou nejrůznější muziky, divadel či filmů.
Článek naleznete také ZDE.

Starší páni měli večírek v klubu House of Blues

Plzeňský deník 8.2.2008, autor Marek Velebný

Večírek starších pánů v House of Blues

Masopustní sobotu 2.2.2008 si vybralo pro svůj program nazvaný „Večírek starších pánů (a dam)“ hudební sdružení „Petr Kalandra memory band“. V House of Blues začal koncert ve 21 hod. Mostecko-litvínovské sdružení vzniklo v roce 2005 k památce fenomenálního hudebníka Petra Kalandry (ASPM, Marsyas, Blues session). Nejblíže publiku byl frontman skupiny zpěvák a kytarista Míra Kuželka, o kterém kolegové říkají, že žije a vypadá stejně jako Petr Kalandra. A diváci to jistě potvrdí.
Sál House of Blues byl zaplněn místy k sezení a další museli stát, celkem se na koncert přišlo podívat asi 60 posluchačů. Zazněly např. skladby: Zavolej jen moje jméno, Věřím v nás, Zvláštní tvář, Maggie Farm. V češtině také předvedli píseň Erica Claptona „San Francisco bay“, kterou Petr Kalandra zpíval jen anglicky nebo další od Boba Dylana. Vedle Míry Kuželky v kapele hrají: Oldřich Šimků (kytara, zpěv), Petr Batěk (bicí), Jan Petrásek – Ampér (baskytara, zpěv), Igor Šikula (foukací harmoniky). Kapela svou pohodovou muzikou naladila početné diváky a zasloužila si potlesk a přízeň publika.

Petr Kalandra Memory Band a mrazení v zádech

Tachovský deník 30.8.2007, autor Jiří Kohout

„Všichni jednou zaklepem na nebeskou bránu,“ zpíval Petr Kalandra v české verzi notoricky známého Dylanova hitu. Diskuse Jako kdyby tušil, že právě on na tu bránu zaklepe předčasně. Příliš brzy na to, abychom my, kteří jsme jeho muziku poslouchali často a rádi, se s tím srovnali. Těžko se s jeho odchodem do muzikantského nebe srovnal i mostecký písničkář Míra Kuželka, který v 90. letech s Kalandrou často spolupracoval. Pak se najednou potkal s Ampérem, slovo dalo slovo, a na světě je Petr Kalandra Memory Band.

V kapele, která byla zpočátku revivalem, ale dnes klasickým revivalem není, se sešla parta velmi zkušených a zdatných muzikantů, která hraje hlavně pro radost. Pro radost z hudby a textů, které tady velmistr blues po sobě zanechal. Že to jsou texty někdy trochu smutné a melancholické… o tom ale přece blues je. „Nejsme a nechceme být revival, proto se snažíme s odkazem, který nám tady Petr zanechal, také pracovat,“ říká Míra Kuželka.

A do mikrofonu se linou česká slova písně Erica Claptona San Francisco Bay, kterou i Kalandra zpíval jen anglicky. Kapela chrlí mezi diváky jednu pecku za druhou, přidává i něco navíc. Igor Šikula, ukrajinský foukací harmonikář (Dámy, vypadá jako hollywoodský superhrdina!), hraje sám vlastní skladbu inspirovanou cestou vlakem z Ukrajiny do Teplic. Zkuste šest až sedm minut intenzivně foukat do harmoniky. Zdravého chlapa by to porazilo, Igora ne. Ono na tom Černobylu opravdu něco bude. Mostečtí Kalandrovci udělali radost už nejednomu milovníkovi ryzího blues. Jejich koncerty, hýřící radostí a spontánností z muziky, jsou zážitkem. Ať už hrají Sám smutnej den, Břímě, Cocaine, Solnej sloup, Dětský šaty nebo cokoli jiného. A finále? Všichni jednou zaklepem na nebeskou bránu. Nástroje mlčí, jen početné publikum v zahradě chodovoplánského pivovaru zpívá.

Až mrazí v zádech, jaký je to úžasný pocit. Vždyť tenhle hit má ve svém repertoáru snad každá druhá rocková kapela. Ale nikdo nevystihl jeho skutečnou atmosféru tak, jako Kalandra. A Petr Kalandra Memory Band z Mostu, i když po svém, ale stejně dobře, tuto atmosféru přenáší do publika. Je to výjimečný zážitek, zaposlouchat se do jejich muziky.

Třeba brzy natočí CD, ale věřte, pokud by se tak stalo, mnohem radši bych byl, aby to bylo CD se záznamem z nějakého vydařeného koncertu. Zkrátka živé, spontánní, s nenapodobitelnou atmosférou, kterou nabízejí jen a pouze živá vystoupení.

Memory Band roztančí Labské léto hity zesnulého bluesmana Petra Kalandry

Ústecký deník 13.7.2007, autor Radek Strnad

ÚSTÍ NAD LABEM - Návštěvníky festivalu Labské léto 2007, pozdně letní akce, která se uskuteční v sobotu 25. srpna v ústeckém Letním kině, roztančí vedle Petra Nagye a Žlutého psa určitě také Memory band s Mírou Kuželkou u mikrofonu.

Také proto jsme se tohoto zpěváka a kytaristy zeptali:
Jak, proč a kdy vznikla vaše skupina Memory Band? Skupina Petr Kalandra Memory Band vznikla v roce 2005 jako pocta Petrovi Kalandrovi.

Kdo se v ní sešel? A co vás spojuje?
V Memory Bandu hrají a zpívají Míra Kuželka – kytara zpěv, Jan Petrásek – basa, Linda šimků – kytara, Petr Batěk – bicí a Igor Šikula – foukací harmonika.

Které písničky od vás určitě na Labském létě uslyšíme?
Ty největší fláky od Dětských šatů až po Solnej sloup.

Kolik je v ČR revivalů Petra Kalandry? A na jaké jsou ty skupiny hudební úrovni?
Pokud vím, tak nikdo, ale my nejsme revival. Jsme jiný, ale chceme, aby se posluchači cítili stejně dobře, jakoby jim hrál sám Petr Kalandra.

Revivalů je dnes po celém světě velké množství. Má vaše parta nějaké specifikum, je něčím dost jiná než kapely ostatní?
Nemůžu srovnávat, ale my opravdu nejsme revival.

Hrajete i nějakou kuriozitu? Písničku, kterou třeba už Petr nestihl nazpívat?
To ne, ale pokračujeme dál. Hledáme písně, které Petr zpíval pouze anglicky a my je přenášíme do češtiny. Například Dylanova Maggies Farm (je z alba Hard Rain, které ještě za minulého režimu vyšlo také u nás – pozn. aut.), nebo San Francisco Bay od Erica Claptona. A připravujeme ještě další.

Víte, čím byla daná ta naléhavost v jeho hlase a přesvědčivost? A daří se vám jeho písničky zazpívat alespoň podobně?
Nechci srovnání, chci aby se lidi na koncertech cítili dobře. Stejně tak jako jsem se cítil tenkrát já na koncertech Petra Kalandry nebo skupin Marsyas a ASPM,ve kterých hrál a zpíval.

V jeho repertoáru bylo dost převzatých věcí. Dá se tedy mluvit o revivalu revivalu?
Nedá, on přinesl českýmu posluchači Ameriku do srdce a do uší. V době kdy vládla ruština, tak on počeštil písničky o kterých jsme jen slyšeli že jsou.

Který jeho text vás nejvíc bere? A proč tomu tak je?
Není to o jednom textu. Spíš jsem rád, že byl a že mi dal náhled na muziku a názor na svět.

Ze kterých období jeho života písničky zpíváte? Od Marsyasu přes Amatérské sdružení profesionálních muzikantů až k Blues Session?
Hlavně Blues Session, ale výběr našeho repertoáru je opravdu široký.

Řekl bych, že jste ideální kapela do klubu. Jaké to bude hrát v největším amfiteátru Čech?
Ale my už jsme v něm hráli. Akce Labské léto je skvělá. Už pro to, že se tu setkají různé žánry na jednom pódiu v jeden den. A že si nás tedy poslechnou i ti, kteří by jinak na náš koncert nikdy nešli, ale po festivalu na nás přijdou. Už se nám to stalo.

Jste moderátor, hrajete Kalandru a píšete texty pro Karla Gotta. Jak to jde dohromady?
Jde to. Textování je moje práce, kterou mám rád…a Kalandra, to je radost.

Labské léto 2007, 25. srpna, Letní kino Ústí nad Labem
Na pátém ročníku festivalu pro celou rodinu, který pořádá ústecké Hitrádio FM Labe, letos vystoupí a zahrají: Mňága a Žďorp, Ready Kirken, Hložek a Kotvald, Jakub Smolík, Žlutý pes, bavič Vláďa Hron, Petr Kalandra Memory Band, Wabi Daněk,Petra Janů, Peter Nagy a Indigo.
Akce nabídne také kolotoče a soutěže pro děti i dospělé. Část jejího výtěžku bude věnována Zoo Krásné Březno.

Příběh fotografie promluvil

Královopolské listy (červenec/srpen 2007), autor Helena Vařejková

V Salonu Slévárny Vaňkovka byla ve čtvrtek 7. 6. 2007 zahájena výstava Příběh fotografie, výtvarný projekt žáků a studentů ZUŠ Vítězslavy Kaprálové, Brno-Královo Pole a studentů katedry VV Pedagogické fakulty MU Brno. V úvodním komentáři PhDr. Hana Dvořáková (katedra VV PdF MU) přiblížila hostům vernisáže neobyčejnou cestu jedné fotografie zpěváka a hudebníka Petra Kalandry. Ve výprodeji v Levných knihách zaujal plakát, na němž byla tvář muže s tajemnýma očima, Mgr. Brázdovou natolik, že jej zakoupila a přinesla k tvůrčímu zpracování svým žákům. Zároveň nastala fáze zjišťování, kdo to byl Petr Kalandra. Tento charismatický hudebník, pohybující se na pomezí blues a amerického rocku (vystupoval mj. s ASPM, Marsyas), předčasně zemřel v r. 1995. Pod rukama výtvarníků se během celoročního projektu, který začínal jako reakce na různé fotografie, rozvíjely další příběhy, včetně příběhu Petra K. Jeho osobnost byla vyjádřena jinak, nově, nečekaně a nejrůznějšími výtvarnými technikami – od vyšívaného portrétu, keramiky přes různé koláže a grafické techniky po malbu. lířskou kompozici (akryl na plátně) jako absolventskou práci zde prezentovalo tudentek závěrečného, třetího ročníku II. stupně VO ZUŠ. Jak upozornila PhDr. Hana Dvořáková, ve všech zpracováních zůstaly působit oči Petra K. Hudební doprovod vernisáže obstarala kapela Petr Kalandra Memory Band, která vznikla roce 2005 jako pocta Petru K. Potěšení bylo oboustranné, protože kapela byla nadšena z výstavy a publikum bylo nadšené z připomenutí hudby Petra K. „live“. Pro zájemce pokračoval koncert kapely večer na Baštách. Ve chvíli, kdy se zpěváci kapely střídali v hlubším a vyšším partu zpěvu, si člověk uvědomil, že Kalandrův hlas s rozsahem od skřípání a recitace po naléhavé výšky byl jedinečný. Ale z této sešlosti by musel mít radost. Takže největší díky pro toho, kdo vše způsobil – k radosti ostatních, a to Mgr. Mirce Brázdové.
Výstava v Salonu Slévárny Vaňkovka (Ve Vaňkovce 1) potrvá do 30. 6. 2007.

Znovu objevují Kalandrovu muziku

18.1.2006, Mladá fronta dnes - Plzeňsko

Plzň(ček) - Večírek starších pánů (a dam) - takový podtitul má vystoupení skupiny Petr Kalandra revival band, které se uskuteční zítra večer v plzeňském klubu House of Blues. Kapela, která existuje teprve necelý rok, sdružuje mostecké a litvínovské muzikanty a jednoho Plzeňáka.
Sami o sobě jsou muzikanti Petr Kalandra revival bandu ochotni prozradit ty nejbláznivější věci: "Míra Kuželka, kytarista a zpěvák, nejen že jako Kalandra vypadá, ale i tak zpívá," říká baskytarista a zpěvák Jan Petrásek o lídrovi skupiny. Kytarista Oldřich Šimků k tomu dodává: "Míra jako Kalandra i žije."
"První zmínka o revivalu Petra Kalandry vznikla v listopadu 2004 po koncertu Vlasty Redla. Dal jsem se do řeči s Mírou Kuželkou a mluvili jsme o tom, jak jsme s Oldřichem Šimků znovuobjevili Kalandrovu muziku a texty," vzpomíná Jan Petrásek. Tehdy se zrodil nápad na Kalandrův revival. Petrásek dal Kuželkovi vizitku a čekal, až se mu "Kalandrův dvojník" ozve. "Když mi zavolal, jeho první otázka byla: Proč mám tvojí vizitku? Pak se zase dlouho nic nedělo, až jsme 21.dubna 2005 měli první zkoušku," pokračuje Jan Petrásek. Tehdy také kapela oslovila Petra Baťka, bubeníka plzeňské skupiny Tudor, a druhého klávesistu Martina Brádka. Premiéru si skupina odbyla koncem srpna na festivalu Labské léto.
Čtvrteční koncert Petr Kalandra revival bandu začíná v House of Blues v 21 hodin.

Pětice dokáže i v Plzni, ľe Kalandrův odkaz žľije

leden 2006, Kultura (plzeňský kulturní přehled), autor Ladislav Rott

Zhruba před rokem začala zkouąet nová mostecko-litvínovská formace Petr Kalandra revival band, připomínající nezapomenutelné písně legendárního českého bluesmana, od jehož smrti uplynulo v září jiľ deset let. V jejím čele je Miroslav Kuľelka (kytara, zpěv), který jako Kalandra nejen vypadá a zpívá, ale také žije.
Spolu s Kuželkou v nové kapele hrají Petr Ernst (klávesy), Oldřich Šimků (kytara), Jan Petrásek (baskytara) a Plzeňan Petr Batěk (bicí). Oficiální premiéru měla skupina na festivalu Labské léto v Ústí nad Labem, v Plzni se poprvé předvede 19.ledna v renomovaném klubu House of Blues.

Hudebníci oživili Petr Kalandru

Deník Mostecka,1.8.2005, autor Jiří Macan

Most - Zbrusu nová kapela se dala dohromady z mosteckých a litvínovských muzikantů. Jmenuje se Petr Kalandra Revival Band a svoji předpremiéru si odbyla ve čtvrtek při promenádním koncertu u Repre.
Revivalových bandů je sice v republice nespočet, ale místní parta je zřejmě první, která se vrací k muzice legendárního bluesmana Petra Kalandry, jenž svého času hrával například s Marsyas nebo s Amatérským sdružením profesionálních muzikantů. Že se kapela dala dohromady zrovna nyní, není náhoda, neboť 7. září uplyne deset let od Kalandrova úmrtí.
"Všechno začalo na koncertě Vlasty Redla v Repre, kde jsem křtil jeho novou desku a kde mě oslovili Ampér a Linďák z litvínovské skupiny Kvinta. Protože se křtilo vehementně, tak jsem na to samozřejmě zapomněl a klukům zavolal až za dva dny. Ale jakmile jsem slyšel, o co jde, okamžitě jsem kývnul", říká lídr formace Míra "Trychtýř" Kuželka. Jak se ostatně svěřil, právě Kalandra společně s Nohavicou ho přitáhli ke kytaře a písničkaření, a tak mu projekt vlil novou krev do žil. "Rád se vrátím na koncertní pódia", prozradil kumštýř, který se v posledních letech vlastní tvorbě příliš nevěnoval.
Novou skupinu vedle Míry Kuželky (kytara, zpěv) tvoří klávesista Petr Ernst, bubeník Petr Batěk, kytarista Olda "Linďák" "Šimků a basák Jan "Ampér" Petrásek. A právě dva posledně jmenovaní přišli s nápadem na založení revivalového bandu. "Přiznám se, že jsem se ke Kalandrovi dostal až později, ale jeho muzika a texty mě hned chytily u srdíčka", svěřil se Ampér s tím, že je to příjemná hudba pro každého na pomezí folku, blues a rocku. "Jsme rádi, že se toho Míra ujal, protože on jako Kalandra nejen vypadá a zpívá, ale také žije. Je to opravdu autentické", dodal Linďák.
Kapela samozřejmě těží hlavně z Kalandrova repertoáru, v němž nechybí hity jako Nebeská brána, Břímě či Solnej sloup, zabrousí ale též k Dylanovi nebo Springsteenovi. Oficiální premiéra ji čeká 27. srpna na festivalu Labské léto v Ústí nad Labem a pak se chystá vyrazit do českých klubů. Fotografie: Petr Kalandra. Nová skupina Petr Kalandra Revival Band vznikla z popudu (zleva) Oldy Šimků, Míry Kuželky a Jana Petráska (foto). Foto Jiří Macan
Strana:1234[5]
Vyrobil Alkalis (c) 2007