Reklama

O kapele


Strana:1[2]345

Petr Kalandra

(* 10.3.1950, † 7.9.1995)

V dětství již vystupoval např. v TV pořadu "Hledáme písničku pro děti" a ve svých třinácti letech zpíval v bigbeatové skupině Karkulka. V jeho tvorbě ho ovlivnili především Bob Dylan, J. J. Cale, Tracy Chapmann, Robie Robertson, Van Morrison a další.

1967 - 1968 vystupuje s J. Hutkou a A. Wotrubou v klubu Platýz

V sedmdesátých letech hrál s Hutkou, Mertou, Hrubým, Michnovou a v roce

1973 vznikl Marsyas (Petr Kalandra, Zuzana Michnová, Oskar Petr)

1975 Petr Kalandra se žení

1977 narození dcery Karolíny

1978 Marsyas vydal první desku (spolupracovali na ní např. M. Kocáb, O. Soukup)

1981 narození dcery Kristýny

1981 vystupování se skupinou Blues Session

1982 deska Marsyas "Kousek přízně"

1984 deska Marsyas "Jen tak"

1984 odchod ze skupiny Marsyas a více se věnuje A.S.P.M. (Petr Kalandra, František Havlíček, Jan Spálený)

1991 pracuje v prodejně hudebních nástrojů

1993 (prosinec) vychází deska Blues Session 1 (kromě jiných např. Pavel Skála, Jaroslav "Olin" Nejezchleba, ...)

1994 (červenec/srpen) hospitalizován v nemocnici pod Petřínem

1994 Blues Session Vol. 2 (kmotři desky jsou Zuzana Michnová a Jan Spálený)

1995 (jaro) Petr Kalandra jezdí po klubech s turné "Petr Kalandra a spol."

7.7.1995 převezen na ARO vojenské nemocnice kde

7.9.1995 zemřel

DISKOGRAFIE Petra Kalandry

A.S.P.M.

* ASPM Má vina
* ASPM na Petince 1990
* Asi v tom bude nějakej háček
* Vytopená dáma
* Blues pro Mr. Vaňka
* Blues in Mind
* Pořádný blues

MARSYAS

* Marsyas
* Jen tak
* Kousek přízně

BLUES SESSION

* Petr Kalandra a Blues Session
* Blues Session Vol. 2

Live & studio

* 1964 - 1995

MARSYAS – 40 let

Tisková zpráva:

Když v roce 1973 vznikalo folkrockové trio Marsyas ve složení Zuzana Michnová, Petr Kalandra a Oskar Petr, nikdo netušil, že se během příštích let stanou legendami české hudební scény. Byli mladí, talentovaní, plni hudebních a textových nápadů. Jejich rojhlas byl ovlivněný angloamerickým folkrockem a blues, přinášeli do českých ormalizačních vod vlastní tvorbu plnou svobody, krásy a naděje.

Původní akustické trio však natočilo pouze jedinou desku Marsyas (1976). Na konci 70´ let, krátce po odchodu k Jazz Q, emigroval Oskar Petr a velitelkou nově vzniklé kapely se na dlouhá léta stala Zuzana Michnová. S Kalandrou a novými skvělými muzikanty (Pavel Skála, Olin Nejezchleba, Jirka Vondráček) natočili několik ezapomenutelných alb. Především „Kousek přízně“ (1982).

Na konci 80´ let odešel do ASPM Petr Kalandra a skupina vystupovala v 90´ letech až do Kalandrovy smrti (1995) především pod názvem Blues session. Proběhlo ještě několik reinkarnací Marsyasu, kdy především ta z let 2002 – 2005 stojí za zmínku, protože se do ní vrátili: Pavel Skála, Olin Nejezchleba, Jirka Vondráček a Jirka Charypar. Na další znovuzrození se muselo čekat dlouhých 5 let.

V roce 2010 se Zuzana Michnová rozhodla, že se spojí opět s Oskarem Petrem, Jirkou Charyparem a vrátí se na koncertní pódia, za doprovodu skupiny Petr Kalandra Memory Band a se zpěvákem Mírou Kuželkou, který již mnoho let udržuje umělecký odkaz Petra Kalandry. Tehdy začalo tzv. nekonečné turné, které trvá dodnes.

V současné době turné propaguje především 2CD „V mýdlových bublinách“ (Galén 2012) s raritními nahrávkami původního tria. Oskar Petr chystá současně k vydání hned několik profilových CD. První z nich „Jme starý jako děti“ (Galén 2013) bude pokřtěno 8. dubna v Malostranské Besedě.

O Marsyas vyjde ke 40. výročí kniha a konečně Zuzana Michnová natáčí s režisérkou Jitkou Němcovou dokument „Zuzana Michnová – Jsem slavná tak akorát“. Spolu s ním by mělo vyjít DVD z loňkého koncertu v klubu „La Fabrica“, ve kterém se objeví téměř všichni, kdo s Marsyas kdy hráli. Tak to je současnost Marsyas. A koncerty?

Fanoušci se ke 40. výročí kapely dočkají i letos koncertů plných nesmrtelných písní z celé historie skupiny Marsyas. Jedním z prvních takových bude i ten dubnový v Salesiánském divadle v Praze 8, v rámci kterého zároveň proběhne i upoutávka na připravovaný fim o Zuzaně Michnové.

Novinky pro rok 2013

... se Zuzanou a Oskarem

I letos se můžete těšit na společné koncerty skupiny Petr Kalandra Memory Band se Zuzanou Michnovou a Oskarem Petrem a Jirkou Charyparem. Na jaře by měl přijít do českých kin celovečerní dokumentární film režisérky Jitky Němcové, ZUZANA MICHNOVÁ - Jsem slavná tak akorát, který mapuje život Zuzany . Součástí některých premiér by měl být i koncert Zuzany, Oskara a PKMB... případně poslední sestavy Marsyas (Vondráček, Skála, Nejezchleba, Zelenka, Charypar). I letos můžete přijít na společné koncerty skupiny Petr Kalandra Memory Band se Zuzanou Michnovou a Oskarem Petrem. Určitě se máte na co těšit a aktuální seznam potvrzených koncertů můžete sledovat na našich stránkách, ať již v záložce TOUR 2013, nebo v sekci KONCERTY, kde je kalendář koncertů samotné kapely PKMB, tak i společných koncertů se Zuzanou a Oskarem. Takže přátelé a kamarádi .... JDEME NA TO!

NEW ...

...info

Vážení příznivci, už dlouho jsme nedali žádnou zprávu, co nového se děje v zákulisí kapely. A je toho opravdu hodně. Letošní prázdniny jsou opravdu pracovní. Kromě krátkých dovolených na které se všichni těšíme, nás čeká několik letních koncertů, na kterých se s Vámi rádi setkáme. (viz. „koncerty) . Zuzana Michnová bude celé léto pokračovat v natáčení celovečerního dokumentu s pracovním názvem „Jsem slavná tak akorát“. Režie se ujala renomovaná režisérka a Zuzany kamarádka Jitka Němcová. Už podle scénáře Vám můžu slíbit, že se máte na co těšit. Součástí tohoto dokumentu bude i záznam z koncertu, který se uskutečnil letos v červnu v La Fabrice. Ti co se do vyprodaného sálu nedostali, budou tak mít možnost, užít si průřez Zuzaniny tvorby v klidu svého domova. Oskar Petr dotáčí své sólové album ve studiu Sono, v České televizi sedí u střihu koncertu OSKAR 60 z paláce Akropolis, který se bude vysílat v září na ČT. A když večer uloží děti ke spánku, píše nové skladby na podzimní koncerty. Pak už nás bude čekat jen zkoušení a příprava na podzimní koncertní turné, na kterém bychom Vám rádi představili nejen nové písničky, ale také další obnovené fláky z dob našeho nejúspěšnějšího tria Marsyas. Co říci závěrem, jen to že pokud ještě nemáte dvojCD V mýdlových bublinách, které letos vyšlo v nakladatelství Galén, Tak si ho pořiďte. Je skvělé a určitě vám zpříjemní prázdninové večery. Těším se na Vás kdekoli se potkáme. Za PKMB Vám přeje hezké léto...

...Míra Kuželka

TOUR zatím pokračuje...

... dalšími koncerty v roce 2012

Kalendář vystoupení v roce 2012 nezůstává prázdný a koncerty skupiny Petr Kalandra Memory Band se Zuzanou Michnovou a Oskarem Petrem pokračují. Termíny, časy a místa koncertů najdete v sekci KONCERTY našich stránek. Pokud je u koncertu uvedeno jméno Zuzany a Oskara pak věřte, že tomu tak skutečně bude.

Těšíme se na Vás.

Tour 2011 ...

... připomene slavnou éru Marsyas

Po několikaleté pauze se zpěvačka a autorka písní ZUZANA MICHNOVÁ rozhodla k návratu na hudební pódia. Spolu se zpěvákem a skladatelem OSKAREM PETREM, který se před krátkou dobou stal hostem kapely PETR KALANDRA MEMORY BAND. Tím se oba v této sestavě rozhodli navázat na tradici legendárních MARSYAS a oživit tím českou hudební scénu.

Turné začalo v lednu 2011 a bude průběžně pokračovat až do období letních hudebních festivalů. Připomene osobnost předčasně zesnulého PETRA KALANDRY (*1950 až +1995). Na koncertech zazní průřez tvorbou a hudebním materiálem všech tří zakládajících protagonistů MARSYAS.

Uslyšíte ty nejzásadnější písně, které vás přenesou zpět do doby, ve které vznikaly - a to až do úplných začátků vzniku folk-rockového tria v roce 1973. Proplujeme prvním albem „Marsyas“, které vyšlo nedávno znovu, doplněné o bonusové CD, nahrané trojicí „živě“ akusticky ještě před natočením vlastního prvního alba. Zavzpomínáme si společně na chvíle, kdy jsme život brali „Jen tak“, když jsme kolem sebe hledali „Kousek přízně“ až po zatím konečný výběr z „Best Of Marsyas“.

O hudební doprovod se postará skupina PETR KALANDRA MEMORY BAND, která již 5 let udržuje a připomíná nové generaci fanoušků Petrův široký písňový a hudebně-textařský odkaz. OSKAR zazpívá sám a poté s kapelou prvotní věci trojice, včetně Karolíny, Dívky z plakátu, Zálivu Žár, Zmrzlináře a také pár jeho nových písní. ZUZANA projde v malém recitálu celou svojí tvorbou: např. S Louisem, Sám ví líp, Marsyas a Apollón nebo Země Bójů. Spolu s bandem oba zazpívají a zahrají věci jako Břímě, Hrnek, Kámen velikosti krávy, Dopisy, Příště se ti radši vyhnu a mnohé další. ZUZANA a OSKAR to vše doplní v akustickém triu s MÍROU KUŽELKOU několika písněmi v původní barevné sestavě dvou akustických kytar a tří hlasů.

Celý koncert dá vyniknout písním PETRA KALANDRY v podání MÍRY KUŽELKY, jenž hlasově připomíná PETRŮV typicky podmanivý zpěv. Zazní také věci, které pro MARSYAS napsali a během let interpretovali OSKAR PETR a ZUZANA MICHNOVÁ. Ta se také na pódiu stává průvodkyní celou hudební historií této legendární skupiny.

Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, ale můžeš se vykoupat ve vodách moře, které tato řeka naplňuje. Tvárnost kapely a otevřenost všech protagonistů tohoto projektu dává tušit, že se k pevnému jádru repertoáru postupem času přidá i lecjaké „sezónní“ překvapení.

Jak říká MÍRA KUŽELKA, zpěvák kapely PKMB: „Je to pro nás splněný sen – stát s oběma legendami na jednom pódiu a hrát písničky, které nás baví a které oslovují už dvě generace fanoušků“.
Strana:1[2]345
Vyrobil Alkalis (c) 2007