Reklama

O kapele


Strana:123[4]5

časopis Folk 5/2010

Článek o P.Kalandrovi a vlastně i o nás.

Kliknutím na obrázek se Vám otevře velký v novém okně. >>>>>








O vydařené vzpomínce a smutných očích pořadatelů

Žatecký a Lounský deník, 28.4.2010, autor: Jiří Navrátil

Žatec - Ohlédnutí za vzpomínkovým koncertem na Petra Kalandru, který se uskutečnil v Žatci.

Po koncertě Petr Kalandra Memory bandu, který se uskutečnil 22. dubna v Městském divadle v Žatci, se ukazuje, že žatecké divadlo čeká v budoucnu nevyhnutelná investice.

Nákup voskových figurín, které by nahrazovaly diváky. Aby pohled z pódia do hlediště nepřipomínal pohled do hokejistových úst. A pořadatelé nemuseli chlácholit umělce, že divadlo je poloplné.

Tato informace ale Memory band nabudila do dobré nálady a na hudebním výkonu to bylo znát. Žatec byl první štací kapely na Turné Šedesát, na počest nedožitých Kalandrových šedesátin. Křtilo se i loni narozené DVD kapely, slovně a na sucho.

A jaké to bylo? K slyšení byly samozřejmě věci, které zpíval Petr Kalandra. Stručně řečeno byl to průřez jeho písničkami od Karlova mostu (Slunce a déšť) koncem šedesátých až po televizní klip Dětské šaty počátkem devadesátých let. Ačkoli publikum tvořila spíš generace, které Kalandru mohla teoreticky zažít i na koncertě (možná i počátkem osmdesátých let v Jitřence), mnoha divákům se to jistě nepodařilo, a tak slyšet jeho písničky na živo a na starší kolena potěšilo. Atmosféra v divadle byla zprvu taková vyčkávací, co kdo od koho může očekávat, ale postupně se ohřívalo, zvláště poté, co si frontman kapely Míra Kuželka nechal přisvítit na hlediště.

Jakkoli nejsou Memory band klasickým revivalem, jenž se snaží svému vzoru podobat co nejvěrněji, aranžmá skladeb se originálům místy docela podobalo. Včetně barvy hlasu a pohublosti frontmana kapely. Příležitost osmělit se ke zpěvu dostalo publikum už při třetí písničce Slunce a déšť, a zpěv se ze sálu ozýval i poté. Překvapením byly české verze Kalandrovy oblíbené klasiky San Franisco Bay a Dylanovy Maggie´s Farm.

Kuželka veselá kopa a odvážný muž se snažil bavit publikum i vtipy na adresu největšího přítele a obyčejného člověka mezi našimi politiky. Potlesk po těchto vtípcích byl srovnatelný s potleskem po písničkách. A pak to přišlo: před přestávkou křtění DVD. Ukázalo se, že Žatec je v něm „namočený“ až po uši. Křtilo se slovně a na sucho, ale o to upřímněji.

Po přestávce byl na pódium pozván Oskar Petr, Kalandrův spoluhráč a spoluzakladatel Marsyas. Zahrál pár svých novějších kousků za doprovodu kapely a hlavně - nesmrtelného Zmrzlináře z prvního alba Marsyas. I po 30 letech příjemné mrazení v zádech a dost možná, vrchol koncertu.

A pak už nastoupila opět zahajovací sestava a ve folk-bluesovém duchu se pokračovalo až dokonce. Kapela i publikum už chytly tu správnou hudební slinu a zněla jedna krásná stará pecka za druhou. A každému v sále asi došlo, jak dobře bylo, že se dalo dohromady pár muzikantů, kteří se snaží tuhle hudbu šířit dál po zemích českých. Nakonec Petr Kalandra taky „jen“ šířil a zprostředkovával hudbu, kterou měl rád.

Petr Kalandra už je bohužel za nebeskou bránou, ale jeho písničky pořád znějí z pódia a dělají radost. I díky Memory bandu. Oskar Petr si ještě zahrál závěrečnou Nebeskou bránu a pak už byl opravdu konec.

Jako zlatá nit se představením táhl zvuk foukací harmoniky Igora Šikuly. To co předváděl a prováděl s harmonikou, bralo dech. Její zvuk nahrazoval elektrickou kytaru např. v Cocaine, stejně jako varhany v Solném sloupu. I nejuznávanější bluesový harmonikář Čech Ondřej Konrád by smeknul.

I s přestávkou koncert trval kolem tří hodin, ale i tak se po závěrečné Nebeské bráně namlsanému publiku nechtělo domů.

Jedinou skvrnou koncertu zůstává prořídlé hlediště, způsobující vrásky na čele a smutné oči pořadatelů. Propagace toho tohoto koncertu byla mimořádná, po této hudbě existuje hlad, jen žatecké publikum zůstalo z neznámých příčin tradičně doma…
foto k článku: Zpěvák a kytarista Miroslav Kuželka spolu s Hankou Zeleňakovou, pracovnicí divadla, pokřtili nové DVD kapely. Autor: Karel Vávra

Oskar Petr a Petr Kalandra Memory Band v Žatci

Žatecký a Lounský deník, 9.4.2010, autor: Jiří Navrátil

Žatec - Vzpomínkový koncert na vynikajícího hudebníka se uskuteční 22. dubna.

Letos 10. března by Petr Kalandra oslavil šedesátiny a pomalu by byl zralý vstoupit do pomyslné rockové síně slávy.

Bohužel, pokud se tak stane, bude to již pouze in memoriam. Letos totiž uplyne také 15 let od jeho úmrtí.

Naštěstí má následovníky v podobě svých kamarádů z obnoveného Blues sessionu a mosteckého revivalu Petr Kalandra Memory Band, kteří dál hrají písničky, které zpíval a přijedou nám je zahrát 22. dubna v 19.30 hodin do Městského divadla Žatec. Představovat Petra Kalandru fanouškům dobré hudby je téměř rouhání, přesto se sluší si jej připomenout.

Petr Kalandra byl rockový muzikant i pouliční folkový zpěvák z Karlova mostu. Co jej odlišovalo od ostatních bylo to, že folkovou hudbu a její odnože poznal přímo v její kolébce USA a taky, že měl přístup k tehdy nedostupným deskám takových veličin jako byl např. Bob Dylan, Joan Baez či Neil Young. A téměř neomylný vkus a cit pro výběr písniček.

V roce 1973 se stal členem legendárních Marsyas, s nímž natočil jednu z nejlepších desek, jaká kdy byla v této zemi až dosud nahrána. Jeho hudební dráha po rozchodu s nimi pokračovala v ASPM, kde už to bylo víc o blues a později v Blues session. Do jeho života promlouvala nemoc i pití, které ji ještě zhoršovalo. I doba, v níž nemohl rozvinout to, co v něm hudba probudila.

Jeho sólové desky nakonec vznikly dvě, přičemž pro tu druhou sbíral materiál už v nemocnici. Petr Kalandra zde čerpal z hluboké studny amerického folku, blues a rocku. Na následky úrazu zemřel předčasně 7. 9. 1995. Po jeho smrti vyšla ještě vzpomínková deska Petr Kalandra live and studio.

K jeho písničkám si asi 10 let po jeho skonu našli cestu již ostřílení mostečtí muzikanti a pokusili se dát dohromady kapelu, v níž by spolu mohli jeho písničky hrát a předávat dál k potěše své i publika. To se jim evidentně podařilo. Stali se známými a žádanými po celé republice. V Žatci už si zahráli na Dočesné a naposledy loni v adventním listopadu při Bluesovém dnu.

„Memory band“ je vlastně taky takovým malým amatérským sdružením muzikantů, neboť mimo hraní mají svá zaměstnání. Kapela si rozhodně nehraje na nějaký Blues session po 15 letech. Hrají písničky, které se líbí jim a publiku po celé republice. P. K. Memory Band má na kontě i jedno koncertní DVD, natočené vloni na podzim.

Tak jako Petr Kalandra ukázal mnoha lidem cestu k Dylanovi, Catu Stevensovi, Neilu Youngovi, Tomu Waitsovi a dalším velikánům amerického folk blues, Memory Band ukazuje další generaci cestu ke Kalandrovi a od něj je to už k výše jmenovaným kousíček. Letos vystupují s programem „Tour 60“ jako připomínku kalandrových nedožitých šedesátin. Jako VIP hosta s sebou vozí Oskara Petra zakládajícího člena Marsyas. Přidali do repertoáru i další písničky a budou křtít zmíněné DVD. Bude se toho tedy na žateckém pódiu dít dost.


Míra Kuželka: Nenapadlo by mě, že budu hrát skladby Petra Kalandry

Deník mostecka, 8.4.2010, autor:

Most /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/Mostecká kapela Petr Kalandra memory band pokřtila 10. března v pražské Malostranské besedě spiciální DVD, které vydali v den výročí nedožitých 60 let hudebníka Petra Kalandry. Nyní máte možnost slyšet kapelu, hrající folk-rock-blues, v pátek 9. dubna v mostecké Záchytce spolu s dalšími kapelami. Skupina, která vznikla v roce 2005 jako pocta Petrovi Kalandrovi, hraje skladby z repertoáru Petra Kalandry, Marsyas nebo ASPM. Kapelu tvoří Míra Kuželka (kytara, zpěv), Jan Petrásek (basa, zpěv), Olda Šimků (kytara, zpěv), Igor Šikula (foukací harmoniky), Jíra Stárek (bicí) a také Petr Bláha (řidič). O kapele a novém DVD jsme si povídali se zpěvákem a kytaristou Miroslavem Kuželkou.


Jak vznikl nápad založit kapelu Petr Kalandra memory band?
Před pěti lety mě oslovili Honza s Oldou, že by je bavilo hrát muziku Petra Kalandry. Nejdřív jsem se trochu bránil, ale kdo zná jejich postavy a porovná to s mojí, tak musí uznat, že obrana byla zbytečná a od té doby hrajeme. Spojili jsme se i s rodinou Petra Kalandry a požádali jsme o požehnání… No a funguje to. Petr na nás dohlíží shora a my se snažíme rozdávat radost všem, co si chtějí zavzpomínat na muziku, která se hrála, když jsme byli mladí a krásní (smích).

S Kalandoru jste se dobře znal, popište váš vztah.
Dobře znal… to se tak nedá říct. Věděli jsme o sobě. Měli jsme dva společné koncerty. Nikdy by mě nenapadlo, že budu hrát jeho skladby na pódiu. Dokonce i padla myšlenka na společnou spolupráci… ale osud to chtěl jinak.

Hrajete jen písně od Petra Kalandry?
Oni to jsou hlavně skladby které Petr hrál… něco napsal, něco jen otextoval a něco jen zpíval. Jsou to fláky, které v originále hrají takové osobnosti jako Nel Young, Bob Dylan, J. J. Cale, Tracy Chapmann, Robbie Robertson z Bandu, Van Morrison a hodně dalších. V poslední době se rozjel i Honza Petrásek, který doplňuje atmosféru o skladby Oskara Petra a Honzy Spáleného. A musím říct, že skvěle.

Vydali jste DVD. Představte ho čtenářům, co na něm je k vidění.
Je to Live koncert z havlíčkobrodského klubu. Je tam náš program, jak vznikal v průběhu pěti let i se členy, kteří už s námi nehrají. Byl to takový příjemný mejdan, na kterém si jako host zahrál i Oskar Petr, který s námi letos pojede i na Tour 60, které je věnováno nedožitým Petrovo šedesátinám. Dále jsou na DVD i dva bonusy. První je záznam koncertu Petra Kalandry a Jirky Charypara z roku 1995 a druhý bonus je obrazová koláž obrazů Petra od dětí ze ZUŠ V. Kaprálové z Brna, doplněná o nikdy nezveřejněnou Petrovo skladbu „Oči“.

Proč jste si vybrali ke křtění pražskou Malostranskou besedu?
Malostranská beseda se znovu otevřela a Petr k ní neodmyslitelně patřil. A tak jsme ho do besedy vrátili alespoň tímto počinem.

Proč jste nevydali CD nebo DVD již dřív?
Myšlenky na CD přicházeli od příznivců hned od začátku naší kapely. Ale já jsem byl vždy ta brzda. My se snažíme připomenout Petrovo skladby a náladu koncertů si užíváme na místě. Doma by si měli všichni poslechnout originál. Jediné, na co jsem byl ochoten přistoupit, bylo Live DVD a to se nám nakonec podařilo.

V pátek koncertujete v mostecké Záchytce. Kde vás fanoušci dále zastihnou?
Na našich stránkách www.kalandramemory.cz se o našich koncertech dozví všichni a všechno. Dokonce i to, co si sami nepamatujeme. Náš dopisovatel Honza Petrásek tam dává informace s neuvěřitelnou rychlostí a hlavně se v něm objevil i psací duch… Některé jeho povídky z kapelního života jsou opravdu pikantní. Od komedie po horor. Ale abych odpověděl na otázku: 22. dubna máme velký koncert v Žateckém divadle a jako host tam s námi bude hrát i Oskar Petr. Jestli můžu, tak bych na ten koncert rád všechny pozval.

Hrajete také v zahraničí? A kde?
Zatím ne. Letos je v jednání výlet na Slovensko.

Na co se mohou lidé na vašich koncertech těšit?
Na skvělou atmosféru, dobrou muziku, a (odmlčení) na panáka!

Co byste vzkázali fanouškům a čtenářům?
Na našich koncertech vidím, jak posluchači reagují na současný politický bordel. My je sice přeneseme na jinou vlnu, ale pak se musí zase vrátit do reálu. Tak jim jen vzkážu, ať žijou tak, aby se za sebe nemuseli stydět i s ohledem na to, aby se za ně nemuselo stydět ani jejich okolí…


Navštívenka časopisu Folk

V lednovém vydání časopisu Folk (dříve Folk & Country) vyšla navštívenka našeho bandu, kteru napsala Vlaďka Provazníková.



Kopii článku zvětšíte kliknutím na náhled vpravo. >>>>


Večírek starších pánů a dam

Mariánskolázeňské listy č.18, 3.5.2007

Tak se jmenoval koncert pětičlenné skupiny Petr Kalandra Memory Band, který se konal v pátek 20. dubna večer v cafébar New York. Tato kapela mosteckých a litvínovské muzikantů s jedním Plzeňákem vznikla teprve před rokem a samozřejmě těží hlavně z repertoáru muzikanta, jehož jméno má v názvu. Petr Kalandra byl velkou hudební osobností poslední třetiny 20. století až do roku 1995, kdy předčasně zemřel. Hrál s Hutkou a Wotrubou, s Mertou, Hrubým, Michnovou a dalšími osobnostmi hudebního svita. Kapelníka, moderátora, kytaristy a zpěváka Míry Kuželky jsem se zeptala, co nabídnou ten večer hostům, kteří se rekrutovali, vzdor názvu pořadu, převážně z mladých posluchačů. – „Bude to výběr převážně z desek Petra Kalandry, něco známe z desek , které nikdy nebyly publikovány, a na některé novinky, které posluchači znají pouze v anglické verzi, jsme udělali české texty.“ - Jste tu poprvé? – „Ano a jsme nadšeni, co je tu lidí.“ - Kdo tvoří kapelu? – „Klávesista Petr Ernst, bubeník Petr Batěk, harmonikář Igor Šikula, kytarista Olda „Linďák“ Šimku a basák Jan „Ampér“ Petrásek.“ - Máte ambice sem znovu přijet? – „Nezáleží to tak úplně na nás, ale my bychom rádi, pokud lidé budou spokojeni.“

Podle účasti a reakce, určitě byli. Repertoár Memory Bandu těží, jak už bylo řečeno, z Kalandrova odkazu, je to hudba na pomezí folku, blues a rocku. Písničky mají smysluplná slova a muzika má duši, vtáhne i starší generaci, jak oznamuje název, pro mladé má možná malé grády, ale o to je příjemnější a pro nás pamětníky poslouchatelnější. Tento program byl jeden z mnoha, které cafébar nabízí, rozšiřuje tak vlastni okruh zábavy pro obyvatele i hosty. U dobré kávy nebo vínka tak můžete strávit příjemný večer - pokaždé v jiném stylu. (dkp)
Originál článku je ZDE.

Rozhovor pro portál ROCKMAG.CZ

Střekovské hudební léto je hudební festival obsahující 6 letních koncertů na horní terase hradu Střekova v Ústí nad Labem, který se žánrově pohybuje od klasické hudby, přes blues, jazz až k alternativnímu folku s prvky jazzu.

Od 19. 6. 2009 do 28. 8. 2009 by se tak na hradě Střekov mělo představit 6 kapel ,které na české hudební scéně něčím vybočují a díky svému osobitému projevu se staly na hudební scéně něčím zvláštním a které se přijedou představit ústeckému publiku ve svém samostatném vystoupení. Produkce začne vždy od 20 hodin rozpis kapel najdete http://strekovskehudebnileto.cz/
Jako první začíná mostecká formace Petr Kalandra memory band s frontmenem Mírou Kuželkou. Kapela vznikla v roce 2005 jako pocta Petru Kalandrovi a patří mezi nejúspěšnější skupiny hostující na festivalech a především v klubech po celé ČR. Koncerty Kalandra memory bandu jsou nabité hitovkami hrané upřímným srdcem a oddáním. uslyšíte i méně známé skladby z repertoáru Petra Kalandry, Marsyasu a ASPM.
Něž celé střekovské léto vypukne jakož i léto samotné, vyzpovídala jsem pro Vás frontmena Míru Kuželku právě z PKmb.

Míro, nejprve otázka, co tě vůbec vedlo k tomu, aby jsi založil PK memory band? Jaký byl vlastně původní záměr?
Abych řekl pravdu, tak to vůbec nebyl můj nápad. Při jednom opojení jsme se potkal s Ampérem (Honza Petrásek – basa) a Linďákem (Olda Šimků – kytara), kteří mi s nadšením vyprávěli o objevení super muziky Petra Kalandry a Marsyas. Slovo dalo slovo a jejich nabídku na spolupráci jsem rád a s chutí využil. Měl jsem jen jednu malou podmínku, že tenhle projekt nebude ani tak o nás, jako spíš o lidech kteří Petra mají rádi a my se jim pokusíme vrátit tu klubovou pohodu, ve které ho zažili. Myslím, že se nám to povedlo (ve vší skromnosti) o čem svědčí plný kluby po celý republice.

Co si v soukromí poslechneš za muziku?
Víš, já jsem vyrostl na folk – rocku a tak je ten záběr docela širokej. James Taylor, Leonard Cohen, Honza Spálený, Bob Dylan, Paul Simon…to je radost a tahle muzika mi dává neuvěřitelnou sílu. Ale na čem fakt ujíždím, tak to jsou ženský hlasy jako mají Bonnie Rait, Rorry Block, Alannah Myles, Sheryl Crow, Tracy Chapman… a moje srdcovka – Marie Rottrová

Co je na práci frontmena, skladatele a vlastně celého mozku tvé kapely nejtěžší?
Nejtěžší je mě dostat na zkoušku. Strašně nerad zkouším. Vlastně to ani neumím. Když hraju, tak potřebuju vidět a cítit publikum. Jak to není, tak mě to nebaví. Ale kapela je skvělá v tom, že mojí slabost (nebo že by lenost??) akceptuje a zkouší i když nahlásím že nebudu. Stejně mi to nakonec nedá a jdu se na ně podívat….no a už v tom lítám. Vrazí mi kytaru, že potřebují jen něco malého vyzkoušet….a už mě mají. Je to dobrý když parta v kapele zná slabiny toho druhýho a dokáže je nenásilnou formou otočit ve svůj prospěch. A já jsem nakonec taky spokojenej, že se povedla nazkoušet další pecka do našeho programu. (Doufám, že tohle kluci číst nebudou….)

Skládáš i texty pro děti a také pro dopravní výchovu jaké je tvořit pro děcka?
Skládám nejenom pro děti. Možná to moc lidí neví, ale docela hodně textuju naší pop music. Je to příjemný když se ti ozvou hvězdy showbussinesu a chtějí tvůj text. Teď se třeba něco rýsuje s Petrou Janů nebo Věrou Martinovou. A jedna historka: Když mě volal David Koller že by chtěl text, tak nejdříve chtěl reference co mám za sebou. Bál jsem se že mi zavěsí telefon. Když jsem mu vyjmenoval ty pop jména tak se zarazil a řekl „aha, to jsem asi přestřelil“. Dal jsem mu nabídku ať mě to nechá napsat a pak se rozhodne…nakonec se to povedlo a spolupráce dopadla na jedničku. A písničky pro děti??? Ty dělám pro radost a jsem rád, že to funguje i obráceně. Děcko neoblbneš. Buď ho zaujmeš a nebo ho nezajímáš. A to je vždycky výzva. V loňském roce jsem otextoval skoro celý CD dětskému objevu 5 Angels a oni letos vyprodali Lucernu. Je to úplně jiná práce než si užívat s Kalandra memory bandem, ale i když je to zcela jinej prou řeky, tak mě to baví.

Co pro tebe znamenala muzika v době, kdy jsi s ní začínal a co znamená nyní? Změnilo se to nějak?
Myslím, že ne. Je to pořád stejně silná droga. Možná jen, že jsem jen víc nahlédnul pod pokličku některých muzikantů a tím se změnil můj náhled. Dokonce jsem už přestal aktivně koncertovat jako písničkář. Idea se proměnila v realitu a mě se nechtělo na některá pódia vystoupit. Píšu si do šuplíku a třeba někdy přijde čas, a vrátí se mi chuť na písničkaření. Ale klubovky s P.K.M.B mě naplňujou maximálně. Už jsme potkali tolik skvělých lidí, co nám vyprávějí o Petrovi, posílají nám nahrávky a hlavně si užívají naše večery tak, že se na ně vrací a vždy další lidi. A to né ani na nás, ale proto aby jim ukázal jakou muziku má rád a že se s námi cítí dobře.

Jaký je zatím pro kapelu letošní rok?
Jaký??? Úžasný!!! Letos máme za sebou a před sebou celkem 50 koncertů. Máme skvělýho managera, bez kterýho by to dneska už nešlo. Je ze Slovenska a je to šikovnej organizátor. Dokonce i Střekovské hudební léto je jeho práce. No a my se teď chystáme na velkou akci. 2.10.2009 budeme točit Live DVD. Vybrali jsme si klub „Čechovka“ v Havlíčkově Brodě. Je to schválně, aby tam mohli dorazit ze stejný dálky fanouškové z Čech i Moravy. Je to v polovině republiky a už se nám začínají hrnout objednávky na místa. Byl to dobrej tah. Pokud by měl někdo zájem, tak ať si najede na stránky www.kalandramemory.cz a tam se dozví všechny informace. A nejen to….Je tam i plno materiálů z kapelního zákulisí. Ale stejně si myslím že nejlepší je nás vidět naživo, protože žádnej náš koncert není nikdy stejnej a je to hlavně na divácích jak to dopadne.

Autor článku: Hanka
Originál článku je ZDE.

kolegové Petr Kalandra Memory Band

Nočníček 6/09 - nepravidelný noční plátek Pepy Streichla

Tuším, že jsou dvě kapely, které svým programem připomínají velkou osobnost českého blues a folku Petra Kalandru. Pražská Blues Session, kapela, která původně a příležitostně doprovázela Petra Kalandru a v které se nyní k její pevné části (Olin Nejezchleba a Pavel Skála) přidávají další muzikanti, kteří se po boku Petra průběžně objevovali (Ondřej Konrád, Michal Gera a další). Druhou kapelou, tou, o které chci psát, je Petr Kalandra Memory Band. Oproti prvně jmenované kapele, kterou jsem ještě osobně neviděl, koncert té druhé, z Mostu, jsem viděl a slyšel v Táboře v Blues pubu U Husičky. Původně jsem přišel jen na chvíli, ten den jsem měl nocleh až v Milevsku a věřte nevěřte, nechtěl jsem dlouho ponocovat. Ale s nadšením jsem zůstal až do konce. Nebudu tady popisovat, co hráli a jak to zahráli. Můžu popsat jen svůj stav a pocity. Zavzpomínal jsem si, slzu upustil, teda přiznám, že jsem dost pobrečel a často jsem si od stolu zazpíval a nemít sebou auto tak bych s klukama i pár kalíšku popil Dostali mě. Uvědomil jsem si, že ač se cítím Petrovým kamarádem a obdivovatelem, jak málo jsem znal písniček které zpíval. Závidím kapelníkovi Mírovi Kuželkovi, ale i celé kapele, že všechny ty Petrovy hity umí zahrát. A přesvědčivě. Věřil jsem jim a tiše záviděl. Musíte je vidět a slyšet, doporučuji. Na závěr jedna rarita: v kapele foukací harmoniku obsluhuje a dokonale ovládá Igor, muž ruské národnosti. Kluci Igora představují pod jménem Igor Šikula, ale já se domnívám, že příjmení dostal dodatečně až u nás, protože je opravdu na harmoniku šikula nad šikuly.


BLUES V RUKOU MÍT cvrčci zahrajou večerní píseň a zase všechno zmizí.

Loupak bloguje, 30.11.2008, autor Loupak

Měl sem rád Petra Kalandru...mam ho rád pořád, i když před 13 lety zaklepal na nebeskou bránu. V Blues Sklepu patřil sobotní večer částečnýmu oživování tohodle legendárního (co vlastně?...bluesmana, folkrockera?...k čertu se škatulkama) muzikanta, zahrál Kalandra Memory Band.

Dosud sem s timhle revivalem neměl tu čest, takže očekávání značný...klub je pro podobnou muziku jako dělanej a díky protekci sem měl reservovaný místo u prvního stolečku, přímo před pódiem.

Už první tóny nenechávaj nikoho na pochybách, že pánové maj repertoár naposlouchanej do nejmenšího detailu...hned zkraje Břímě, parádní cover vod Bandu...zpěvák a kytarista Míra Kuželka vzdáleně Kalandru připomíná zjevem, ale barvu hlasu má téměř stejnou...přivřít voči, no skoro.

Pecka střídá pecku a našlapanej sklep zpívá s sebou...muzikanti sou zručný, dělej si i pěvecký party, aby frontman moh vobčas zajít na cígo...vystřihnou dokonce poměrně náročnýho Zmrzlináře vod Marsyas...pěkný.

V druhý půlce vystoupení má samostatnej prostor i ruskojazyčnej harmonikář Igor Šikula...desetiminutový sólo na foukačku, nápadně připomínající Traintime vod Cream – takto údajně zhudebněnej příběh vo jeho strastiplný cestě do Čech – parádní číslo, vůbec byste neřekli, že tenhle maník k nám dorazil z východního směru.

Průpovídky mezi skladbama, kterejma se Kuželka snaží bavit publikum, sou tak tak na hraně kabaretní žoviálnosti, ale dá se to unést.

Dostane se i na kousky z dob ASPM – Markéto, Krůtí píseň, Asi v tom bude nějakej háček.

Verze St. James’ Infirmary je možná lepší než ta původní na desce Blues Session, trošku těžkopádně vyzní naopak Maggie’s Farm.

A proto, že Snad každá tvář je zvláštní, připluje klidný vody věčně hledající Lodník, jeho kámoš Skladník už našel novou holku i kytaru a všichni se večer sjedou Cocainem.

Dobrá víla Kalandra...když tak posloucham, jak dokázal tenhle hippie šikovně přesadit kořeny jinejch kulturních tradic do našich luhů a hájů a eště z nich vypěstovat kytičky, který nám voněj tak libě, musim znova a znova smekávat, ten člověk měl vopravdu čuch na správný věci.

A nebo je to tim, že tu Ameriku prostě máme v sobě, jen sme se narodili jinde.

Rozhovor pro portál ROCKMAG.CZ

Muzika jednoho z nejznámějších českejch bluesmenů - Petra Kalandry - ovlivnila řadu lidí. Několik muzikantů se později dalo dohromady, aby hráli jeho písně, aby jeho songy nezapadli, aby se na ně nezapomnělo v běhu času a tak vznikla skupina Petr Kalandra Memory Band.

Ahoj, kdy a jak vznikla kapela Petr Kalandra Memory Band?
První náznak vzniku téhle skupiny byl 23.listopadu 2004, kdy jsme já (Honza Petrásek), Olda Šimků a Míra Kuželka prohodili pár slov o muzice a také o Petrovi Kalandrovi. Oficiálně jsme se sešli až po čtyřech měsících, tedy v dubnu 2005 a na seznamovací "zkoušce" jsme ještě oslovili bubeníka Petra Baťka a klávesistu Petra Ernsta. Skupina Petr Kalandra Memory Band vznikla jako pocta Petrovi Kalandrovi.

Znali jste se s Petrem Kalandrou nějak blíže?
Pokud vím, tak Míra s ním měl tuším dva společné koncerty. Nebyla to vyložená známost, ale spíš o sobě tak nějak věděli. My ostatní jsme se s Petrovo muzikou dostávali do kontaktu pouze z nosičů ale ještě daleko dřív, když někdo v hospodě hrál písničku, nám se líbila a nevěděli jsme od koho je a tak jsme sháněli a sháněli a ona byla od Kalandry. No a někdy v průběhu roku 2004 jsem si po delší době pustil Petrovo CD a chytlo mně to a vznikla tahle kapela. Jsme ve spojení s Petrovo rodinou, která nám velice vychází vstříc a fandí nám v našem hraní.

Co pro vás znamená blues? A americký folkrock? Které další interprety tohoto hudebního žánru máte v oblibě?
Dalo by se na tuhle otázku reagovat částí textu Petra Kalandry, že "...teď tady stojím a blues v rukou mám blues je dvanáct taktů, který vždycky spočítám..." (Slunce a déšť) Taky by se dalo napsat mraky nějakých frází o pocitech. Ale já to zjednoduším... teda alespoň sám za sebe. Blues a folkrock je pro nás něco, co hrajeme, něco co hrál Petr a něco co můžeme nabídnout lidem jako vzpomínku na něj. A hrajeme to rádi. Každý posloucháme něco jiného. Například náš foukačkář Igor poslouchá skupinu Korn...dokonce si nenechal ujít jejich letošní koncert v Ostravě. Ale nejen on, ale každý z kapely poslouchá různé žánry. Míra má oblibu ve zpěvačkách a poslouchá také Johna Mayera Olda má raději tvrdší muziku, já mám rád klasický bigbít - třeba plzeňskou Odysseu, ale poslouchám i folk a bluegrass. Samozřejmě, že z příbuzného žánru posloucháme např. Pepu Streichla, Honzu Spáleného a z cizích samozřejmě Boba Dylana, Jonyho Wintera, Lynyrd Skynyrd, ZZ Top, Flecktones.... je jich fakt moc.

Jakým způsobem vybíráte skladby, které budete hrát?
Na to není žádný klíč, který by určoval kterou písničku budeme, nebo nebudeme hrát. Snad trochu jde o to, jak na kterou písničku reagujou lidi, ale vesměs na všechny písničky reagují kladně a tak ani podle nich se nedá vybírat. Občas z davu někdo vykřikne nějakou písničku, kterou nemáme zařazenou v repertoáru. Slíbíme, že se ji do příští návštěvy klubu naučíme a většinou to splníme. Máme rosáhlý archiv, ze kterého vybíráme skladby, které nikde oficiálně nevyšly a z tohoto archivu doplňujeme repertoár našich koncertů.

A co vlastní tvorba na motivy songů Petra Kalandry? Je, bude?
Je a bude. Hlavní slovo v tomto ohledu má náš zpěvák Míra Kuželka, který je pro takovéto tvoření vybaven potřebnou mozkovou kapacitou. Dokázal skvěle česky přetextovat skladby, které hrál Petr Kalandra pouze v angličtině. Jedna z nich je Maggie farm od Boba Dylana a druhá San Francisco Bay, kterou proslavil Eric Clapton. Míra má spoustu dalších svých písniček, které mají jakýsi otisk Petra Kalandry a postupně je nabíráme do koncertů.

Hrajete i nějaké jiné songy? Než skladby Petra Kalandry?
Tak je to jedním z našich směrů, nezůstat jen u Petrových songů, ale pokračovat dál a přinášet hudbu která se hraje "za mořem" do českých klubů... samozřejmě s českými texty.

Existuje nějaké vaše CD? Kde se dá dostat k vámi zpívaným songům (pomineme-li koncert)?
Společně jsme se v kapele dohodli, že nemá smysl nahrávat písničky, které už nahrál Petr Kalandra. Až bude dost těch vlastních, tak určitě nějaký záznam pořídíme. Zatím nás diváci můžou slyšet opravdu jen živě a nebo si můžou pustit pár záznamů z různých koncertů na našich webových stránkách, ale předem varuji, že kvalita záznamů je opravdu velice špatná.

Co máte společného s kapelou Tudor?
Do nedávna jsme měli společného bubeníka, kterým byl Petr H. Batěk. Museli jsme se s ním bohužel rozloučit, protože byl velice pracovně vytížen (herec) a proto jsme posledních několik koncertů byli nuceni odehrát bez něj v takzvané "akustické" verzi. Na jeho místo jsme v srpnu vzali mosteckého bubeníka Jirku Stárka. S Petrem Baťkem jsme nadále v kontaktu. Takže odpověď na otázku co máme společného se skupinou Tudor je ... v Tudoru máme kamaráda Petra Baťka.

Kde budete v nejbližší době k vidění?
03.10.08 Pelhřimov, 04.10.08 Praha, 24.10.08 České Budějovice, 01.11.08 Teplice ..., ale nejlepší, je navštívit naše www stránky, kde jsou v kalendáři i přesné časy začátků koncertů a odkazy na kluby ve kterých hrajeme.

Co plánuje Petr Kalandra Memory Band ještě pro letošní rok a co pro rok příští?
Především hodně hrát, letos, příští rok a ten další a další taky. Připravujeme nové a nové songy, kterýni obahacujeme současný repertoár. To se nám daří i díky již zmiňovanému archivu, který nám z velké části věnovali naši fanoušci, a kterým za tyto archivní snímky mnohokrát děkujeme.

Kde máte internetové stránky a co na nich lze najít?
Stránky mají adresu www.kalandramemory.cz a najdete na nich velké množství informací, například čerstvé aktuality a reportáže z koncertů a z kapelního života, biografii kapely, stručný životopis Petra Kalandry a jeho diskografii, rosáhlou fotogalerii kapely, kalendář koncertů, stránku s názvem MEDIA, která obsahuje audio a video záznamy, texty a informace pro pořadatele, stránku s linky na další spřátelené nebo zajímavé weby, a také kontakty na kterých jsme k zastižení. Máme také návštěvní knihu ve které se rádi dočteme názory nejen na naše stránky, ale hlavně reakce na koncerty.

Co by jste vzkázali našim čtenářům?
Pokud máte rádi písničky Petra Kalandry, přijďte si na některý z našich kopncertů zavzpomínat a vrátit se o několik let zpět, kdy všichni chtěli táhnout za zakázaný provaz, ale jiným směrem než jim bylo určováno. Užijte si večer plný pohody a skvělých písní, které Vám připomenou, že blues má 12 taktů, který uměl každý spočítat a že všechny princezničky co jsou zklamaný už dneska ví, jak chutná solnej sloup.

Za skupinu Petr Kalandra Memory Band ... Jan "Ampér" Petrásek

Autor článku: David Havlíček
Originál článku najdete TADY.
Strana:123[4]5
Vyrobil Alkalis (c) 2007